Kem Ljungquist (3-0, 2 KO) kan se frem til endnu en kamp inden sommerferien. Den 27-årige sværvægter skal den 16. juni i ringen ved et stævne i München, hvor han møder tysk-angolske André Bunga (4-11-1, 4 KO). En mand, som Ljungquist trods den plettede rekordliste har respekt for.
“Han har mødt nogle virkelig gode modstandere. Men før eller siden vil jeg gerne bokse om titler, og derfor skal jeg også slå en modstander som ham,” siger Kem Ljungquist ifølge en pressemeddelelse.
André Bunga er blot blevet stoppet en enkelt gang, og det er bemærkelsesværdigt, at 10 ud af hans 11 nederlag – samt den ene uafgjorte kamp – er kommet mod ubesejrede modstandere. Kem Lungquist behøver derfor ikke forberede sig på en kort aften, selvom André Bunga naturligvis er en mand, han bør besejre.
I stævnets hovedkamp bokser den tidligere verdensmester i cruiservægt, Marco Huck (40-5-1, 27 KO), mod Yakup Saglam (40-4, 37 KO).
Foto: Team Sauerland.