mandag, 20. januar 2025

Nederlag i debuten for Emma Jensen

Det blev ikke den debut som Emma Jensen (0-1) på forhånd havde håbet på. Hun måtte forlade kampen mod serbiske Snezana Siljkovic (5-17-3) som taber på Split Decision efter fire omgange.

Kampen var ikke mange sekunder gammel før Emma Jensen fik sig noget af en overraskelse. Snezana Siljkovic ramte Emma Jensen rent med en højre, og Emma Jensen måtte i gulvet til tælling. Emma Jensen får dog kæmpet sig gennem omgangen.

I kampens anden omgang var det stadig Snezana Siljkovic der var i teten, og ramte igen Emma Jensen med sin højre.

Emma Jensen kommer dog bedre tilbage i kampens tredje samt fjerde omgang, men det var alt for sent at hun kom i gang.

De tre uenige sidedommere, som var Torben Seemann Hansen havde 39-36 til Snezana Siljkovic og Jan Christensen med 38-37 til Snezana Siljkovic, mens Søren Saugmann havde en helt skæv 38-37 til Emma Jensen.

Knock-out.dk scorede kampen 38-37 til Snezana Siljkovic.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier