fredag, 17. januar 2025

Ljungquist skal have ny modstander

Kem Ljungquist (16-0) skal have ny modstander til stævnet den 9. marts i K.B. Hallen.

Oprindeligt skulle han have mødt belgiske Bilal Laggoune (26-4-2), men han er ikke længere aktuel, efter han i weekenden tabte en kamp i Rusland. Belgieren havde ellers kontraktligt garanteret, at han ikke ville bokse andre kampe inden mødet med Ljungquist, men den aftale blev ikke overholdt.

“Det er skuffende og frustrerende, at han vælger at bryde den aftale, vi har indgået, men der er ikke så meget, jeg kan gøre ved det. Jeg fortsætter min træning frem mod stævnet, og jeg er allerede gået i gang med at finde en ny modstander,” siger Kem Ljungquist ifølge en pressemeddelelse.

Kem Ljungquist er nu gået på jagt efter en ny modstander.

Ved stævnet mødes Ahmad El Ahmad (3-0) og Michael Nielsen (7-4) om det danske mesterskab i fjervægt, mens Elias Idrissi (2-0), Amre Allman (0-0) samt endnu en dansk bokser skal i ringen.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier