mandag, 20. januar 2025

Jeppe Møller kæmpede hård sejr hjem

Han måtte arbejde særdeles hårdt, før sejren var hjemme, men hjem kom den for Jeppe Møller Christensen (7-1), og det er trods alt det vigtigste. Hans kamp mod belgiske Amine Boucetta (7-8) blev et opslidningsslag, hvor vestjyden qua en væsentligt højere arbejdsrate fik kæmpet en fortjent pointsejr hjem.

Kampen blev indledt i et hæsblæsende tempo, hvor Jeppe Møller Christensen angreb, som vi kender ham, mens Boucetta gerne ville slå kontra med især sine dybe hooks. Det var Jeppe Møller, som slap bedst fra den indledende omgang, selvom han til tider var for åben – blandt andet for uppercuttet, som belgieren et par gange havde held med at lande.

Når Jeppe Møller Christensen fik lov at bruge sin venstre til at finde den rigtige afstand, inden han fyrede sin højre afsted, ramte han som regel ganske godt. Men når bokserne kom i infight – og det ville belgieren gerne – var Boucetta straks mere farlig. Det var gerne her, danskeren blev straffet.

Fra ringhjørnet blev Jeppe Møller Christensen da også højlydt opfordret til at finde den rigtige afstand til sin modstander. Det lykkedes nemlig mindre godt i 3. omgang, hvor et par belgiske uppercuts fik omgangen til at tippe til Boucettas fordel.

Jeppe Møller Christensen har en stil, der koster utrolig mange kræfter. Han lægger et tungt fysisk pres på sin modstander, og det er han ganske god til, men det kræver en tank stopfyldt med energi, hvis opgaven skal lykkes med den taktik. I de efterfølgende runder begyndte det igen at se fint ud for danskeren, der med et høj arbejdsrate bragte sig længere foran på dommersedlerne.

Kampen endte med nogle vilde slagdueller, hvor bokserne stod over for hinanden og byttede træffere. Set med danske briller ikke nogen særlig kløgtig taktik, og Jeppe Møller Christensen måtte da også tage imod flere træffere end nødvendigt.

Den danske sejr kunne der dog ikke pilles ved. Jeppe Møller Christensen vandt helt fortjent med cifrene 77-75, 78-74, 78-74.

1 COMMENT

  1. Knivskarp matchning. De stod rigtig flot til hinanden. Jeppe vandt når han gik fremad og angreb først, men Amine vandt når Jeppe var kommet ind på livet af ham og Amine sendte fine uppercuts, og kropsslag af sted.

    Jeppe mindede om en hund der endelig fanger postbudet, og så ikke véd hvad den skal gøre med ham.
    Sindssyg fight med en vanvittig sidste omgang. Jeg skal da lige love for at belgieren gav fuld valuta for pengene.

    Og sikke en stemning i salen, der gav bokserne (eller Jeppe) et kæmpe bifald!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier