lørdag, 8. februar 2025

Jacob Bank imponerede og sejrede stort

Der var stor niveauforskel, da Jacob Bank (6-0) meget overbevisende vandt alle otte omgange mod italienske Christian Mazzon (7-4). 21-årige Bank viste igen prøver på et stort boksemæssigt talent, og netop fordi talentet er så stort, som det er, sad man som seer og ønskede mere end en stor pointsejr.

Jacob Bank lagde suverænt fra land og viste et niveau, der var langt højere end sin italienske modstanders. Bank er bevægelig, og han varierede sine slag både højt og dybt og undveg elegant, når Mazzon forsøgte sig med kontarangreb.

Italieneren pakkede sig fra begyndelsen ind, og han havde rigeligt at gøre med at undvige de danske bomber. Det rakte hans evner fint til, men offensivt havde Mazzon absolut intet at byde ind med, og Jacob Bank begyndte derfor hurtigt at opbygge et sikkert pointforspring.

Omgangene forløb på nogenlunde samme måde: En aktiv Jacob Bank satte en masse gode træffere ind både højt og dybt mod italieneren, der stort set ikke bekymrede sig om andet end at passe på sig selv. Mazzon stod helst med begge handsker foran ansigtet for at beskytte sig selv, og Bank var tilsyneladende ikke rigtigt i besiddelse af de rette værktøjer til at få ham åbnet.

Bank er tidligere blevet skoset for, at han i sine kampe showboater lidt for meget. Selvom det denne gang gik bedre på det punkt i forhold til titelkampen i november, kan det stadig blive bedre. Når man står over for en modstander, som man er så overlegen, som tilfældet var for Jacob Bank denne gang, er det bare ikke altid tilfredsstillende at udbokse ham og vinde 100-0 på point. Så må man få ham åbnet og smadret.

Det gik Jacob Bank benhårdt efter i sidste omgang, hvor han havde Mazzon hårdt presset, og hvor han måske også blev snydt for et knockdown, da han traf italieneren så rent, at denne ville være røget i gulvet, hvis ikke tovet havde grebet ham. Mazzon formåede dog at gå tiden ud, men den store danske pointsejr kunne han ikke gøre noget ved.

Jacob Bank vandt med 80-71, 80-71, 80-72.

1 COMMENT

  1. Fantastisk flot kamp. Hele billetten værd.
    Og fint referat. Men jeg synes du er lidt for kritisk overfor italieneren. Ja, han havde tætte parader, men han var hele tiden klar til at angribe hvis/når Jakob tabte koncentrationen. Jeg kunne se at han forsøgte med noget offensivt mange gange, men Jakob var enten hurtigt væk, eller Jakob slog ham ud af kurs så snart han åbnede op. Og i et par slow-sekvenser ser vi at han faktisk rammer Jakob på kæben når Jakob sjusker.
    Du har ret i at vi seere sidder og forventer mere, nu hvor Jakob er så overlegen. Jeg sad dog ikke og forventede en KO, men at han i stedet brugte sit overskud til at have paraderne på plads, og/eller få italieneren til at slå, og ramme forbi, og straffe ham.
    Og så skal han lade være med at stå i ringhjørnet med sin venstre arm hængende lodret nedad og kun bruge sin skulder som parade. Det går galt når han møder en bedre modstander.

    P.S Brian M er ligeså god til at kommentere som Jakob er til at bokse. Han ser alle fejl og er ikke bange for at sige hvad han ser.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier