fredag, 7. november 2025

Hamza skal holde paraderne oppe…

Det er Hamza Hussein (9-0), der er på toppen af plakaten, når Bettina Palle lørdag aften i samarbejde med Vordingborg Bokseklub Tårnet 74 arrangerer pro-/am-stævne på Hotel Scandic Sluseholmen i København. Han var også hovednavn, da han i sin seneste kamp vandt WBC’s internationale silver-titel mod Niklas Rasanen, og selvom den titel ikke er på spil denne gang, hvor Hamza Hussein ”kun” bokser en almindelig ikke-titelkamp over otte omgange, får han det ikke nødvendigvis lettere af den grund.

Hamza Hussein skal i ringen mod den 30-årige Brandon Borg (13-1) fra Malta, og ser man lidt nærmere på ham, ser man en bokser, som nok skal give Hamza Hussein rigeligt at se til. Borg er en bevægelig bokser, der er meget svejende i overkroppen, og som gerne lader modstanderen komme til sig, så han kan bokse kontra. Selvom kun havvdelen af sejrene er kommet før tid, virker der til at være god bund i malteserens slag, og både den dybe venstre, den lige højere samt uppercuts med begge hænder har gjort livet surt for flere modstandere.

Brandon Borgs eneste nederlag er kommet mod italienske Eduardo Giustino. Her blev han mere offensiv, som kampen skred frem i takt med, at det begyndte at lugte mere og mere af et pointnederlag, men den tilgang fra malteserens side vil ikke nødvendigvis være guf for Hamza Hussein. Brandon Borg ser fysisk stærk ud på halvdistancen, og det er næppe der, Hamza Hussein skal søge hen for at komme nærmere en sejr. I stedet skal danskeren have gang i sit lange jab forsøge at hente pointene på afstand.

Det ligner en modig matchning, hvor det absolut ikke er nogen selvfølge, at det ender med en dansk sejr.

Team Palle i en anden forfatning

Det er alene hovedkampen mellem Hamza Hussein og Brandon Borg, som bærer den fire kampe store professionelle del af stævnet. Undercardet består af Sofie Rosshaug (3-0), Anne Munk (1-0) og Ajet Jusufi (1-0), og det sætter en streg under, at Team Palle er i en markant anden og mere mager forfatning, and hvad man sædvanligvis forbinder med netop det brand. Ingen af de tre hjemmeboksere er på fast kontrakt hos Bettina Palle, og af de tre er det kun Sofie Rosshaug, man kan håbe på som en kommende hovedkæmper.

Rosshaug satser stadig på en karriere som amatørbokser, men tager lidt professionelle kampe ind imellem, og derfor har der været lidt for langt mellem de professionelle optrædener. Den teknisk velfunderede dansker har vundet sine hidtidige kampe, og når hun lørdag møder polske Kinga Staniszewska (1-1), vil det være højst overraskende, hvis den stime ikke fortsætter.

Svenske Ajet Jusufi boksede flere gange på Bettina Palles stævner som amatør – og tabte – men den professionelle debut blev inden sommerferien vundet. Den 27-årige svensker vælger endnu en gang at søge over Øresund i stedet for at bokse i hjemlandet, og her møder han Derdan Morina (2-2) fra Bosnien. Bosnierens rekordliste ser umiddelbart ikke skræmmende ud, men lidt søgning på nettet viser, at Morina har været aktiv i flere forskellige kampsportsgrene. Den slags kaster altid noget erfaring af sig.

At Anne Munk skal have gang i en professionel boksekarriere, kan man mene meget om. Det er mindre end to år siden, hun boksede sin første amatørkamp, og et dansk begyndermesterskab som 40-årig er åbenbart tilstrækkeligt til, at man skal bokse som professionel. Hun debuterede for halvanden måned siden med en pointsejr over en upåagtet modstander og møder denne gang en serber ved navn Nevena Markovic (0-13-1). Anne Munk får sig forhåbentlig en på opleveren ved at bokse som professionel – så har det da ikke været helt spildt.

Stævnet begynder klokken 19 og kan følges på JFM Play.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier