Der måtte arbejdes for sejren, men Enock Mbilizi (3-0) gjorde det særdeles overbevisende, da han sikrede sig karrierens tredje pointsejr ud af lige så mange mulige.
Nukri Gamgebeli (15-21) fra Georgien leverede en solid indsats, men han var oppe mod overmagten og måtte fortjent se sig besejret efter fire omganges boksning.
Enock Mbilizi er en rigtig interessant bokser at følge. Han er en teknisk god bokser med god bevægelighed og hurtighed, og han har visse ligheder med en anden dansk profbokser med samme fornavn.
Mbilizi satte sig straks på opgøret mod Gamgebeli, og danskeren var både i alle facetter georgieren overlegen. Gamgebeli ville gerne tæt på, men Mbilizi formåede at styre opgøret med sin lange venstre, og når georgieren kom bragende frem, var danskeren forduftet fra farezonen.
Gamgebeli blev ved med at komme fremad, og danskeren fik rig lejlighed til at vise prøver på sine venstre hooks både højt og dybt og det højre kryds.
Trods den boksemæssige overlegenhed kom Enok Mbilizi dog aldrig for alvor tæt på en sejr før tid. Nukri Gamgebeli kæmpede bravt og arbejdede for sin formentlig beskedne hyre, men vinde kunne han ikke.
Enock Mbilizi vandt overbevisende med 40-36 hos alle tre dommere.