Benoit Huber tog sejren mod Ditlev Rossing

Kampen mellem Benoit Huber (11-6) og Ditlev Rossing (21-2) blev en hård affære, hvor det blev schweiziske Huber, der efter otte meget hårde omgange tog en fortjent sejr på point.

Benoit Huber viste sig at blive en rigtig svær modstander for Ditlev Rossing. Den høje schweizer var god til at få ramt Rossing fra afstanden, og ramte i kampens første par omgange flere gange med sin højre.

Ditlev Rossings angreb var med vilde sving, hvor han satsede stort med begge hænder.

Som kampen skred frem, lignede Ditlev Rossing en, der ikke havde mere at give af, og gemte sig meget bag dobbelt parader, når Benoit Huber satte sine angreb ind.

I sjette omgang satte Rossing et højre sving ind på Huber, der dog hurtigt kom tilbage og fik sat de fornødne point i banken.

De sidste par omgange af opgøret, var meget præget af den hårde kamp. Begge boksere var meget trætte, dog var det Benoit Huber der var den mest aktive, og kom bedst ud af slagudvekslingerne.

Gående ind til kampens sidste omgang, stod det klart, at Ditlev Rossings chance for at trække sig ud af opgøret med en sejr ville være at skulle stoppe Huber. Det formåede han ikke, og derfor fik Benoit Huber helt fortjent en sejr med 78-74, 78-74 og 77-75.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier