fredag, 7. november 2025

Bank møder top-10-bokser og tidligere verdensmester

Jacob Bank (17-0) kommer på en særdeles vanskelig opgave, når han den 31. januar skal bokse sin næste kamp.

Den finder sted på hjemmebanen i Sydbank Arena i Kolding, hvor han møder cubanske William Scull (23-1). Cubaneren er aktuelt rangeret som som nr. 11 i verden hos boksemagasinet The Ring, og vinderen af opgøret vil derfor være at regne i top-10 i verden.

Scull vandt for et år siden IBF-titlen ved at pointbesejre Vladimir Shishkin i en kamp, hvor mange observatører mente, at russeren fortjente sejren. Udfaldet var der dog ikke den store tvivl om, da Scull i foråret tabte titlen til Saul “Canelo” Alvarez på point efter 12 omgange.

Scull er en typisk cubansk bokser, der er defensiv i sin stil og som er enormt farlig i sin kontraboksning. Han bliver en særdeles farlig modstander for Jacob Bank, og det vil ikke være urimeligt at tildele Scull favoritværdigheden.

Primetime Boxing oplyser, at der stadig bliver forhandlet om, hvilken titel der skal være på spil i opgøret.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Seneste historier