Abdul Khattab (17-2-1) ser nu ud til at få mere gang i boksekarrieren. De seneste par år har der været langt mellem kampene. Abdul Khattab har derfor lavet en længevarende aftale med den nystartede promotor, Peder Forsman.
Hos Peder Forsman ser man lyst på fremtiden, og håber på at man kan få forløst det talent som Abdul Khattab besidder.
“Han vil forbedre sig hver gang, og man har ikke set det bedste fra ham endnu. Abdul og jeg har lagt en plan, som gerne skal kulminere i 2020 med en stor titelkamp” lyder det fra Peder Forsman.
Abdul Khattab var senest i ringen i lørdags i Ringkøbing, ved Forsmans promoterdebut. En kamp som Khattab vandt efter bare 15 sekunders boksning i 1.omgang mod en modstander der ikke lignede en der havde lyst til at bokse.
Foto: Wende.